piątek, 25 stycznia 2013

Główne zasady korzystania z magii

Nie możecie tkwić w przekonaniu, że magia jest wszechpotężna. Magia ma pewne ograniczenia i nawet najświetniejsi spośród magów nie są ich w stanie pokonać.
Nikt, na przykład, nie odkrył jeszcze sposobu podróżowania – czy to na większe, czy mniejsze odległości – innego niż mozolne stawianie jednej stopy przed drugą. To wina niezmiennej natury świata materialnego. Tak więc nie, nie skoczycie sobie w sekundkę do Minratusu, żeby pożyczyć filiżankę cukru, ani nie wpadniecie magicznym sposobem do uczniowskiej bursy po esej, który „zapomnieliście” wziąć z biurka. Będziecie po prostu musieli przygotowywać się zawczasu.
Nawet gdy poślecie swe umysły do Pustki, ciała wasze zostaną na miejscu. Tę barierę udało się pokonać tylko raz, a zaklęcie wymagało użycia dwóch trzecich znajdującego się w posiadaniu Imperium Tevinter lyrium oraz krwi kilku setek niewolników. Rezultaty zaś były katastrofalne.
I na koniec – życie jest rzeczą skończoną. Naprawdę dobry uzdrowiciel może zawrócić człowieka znad przepaści, w której mroku czai się śmierć, gdy oddech i bicie serca ustały, ale dusza nadal kurczowo trzyma się życia. Kiedy jednak dusza opuści ciało, nie można jej już przyzwać z powrotem. I nie jest to kwestią braku umiejętności czy mocy. Taka jest po prostu rzeczywistość.

— z wykładów Pierwszego Zaklinacza Wenselusa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz