czwartek, 24 stycznia 2013

Historia Orzammaru: rozdział pierwszy

Z kronik wiemy, że nasze królestwo rozciągało się pod górami, a thaigów było co niemiara. Stolicą był wtedy Kal Sharok i tam swoje siedziby miały wszystkie najważniejsze rody. Orzammar był jedynie domem dla kast górników i kowali.
Wszystko zmieniło się wraz z nastaniem Imperium Tevinter. Patron Garal przeniósł ośrodek władzy centralnej do Orzammaru, aby ściśle nadzorować handel z powierzchnią. Zdawało się, że dla naszego ludu rozpoczyna się nowa epoka dobrobytu.
W kronikach nie ma wyjaśnienia, skąd wziął się mroczny pomiot. Są jedynie pytania. Najpierw pojawiły się plotki, szepty na Głębokich Ścieżkach. Tu i ówdzie zaginął samotny wędrowiec. Kasta wojowników zorganizowała patrole i uznała, że sprawa jest załatwiona. Nie mieliśmy pojęcia, że podczas gdy my szukaliśmy ich, oni także prowadzili własne poszukiwania.
Głęboko w samym Kamieniu spał arcydemon. Odszukali go, przebudzili i tak rozpoczęła się Plaga. Z Głębokich Ścieżek, niczym dym, zaczął wyłaniać się mroczny pomiot. Kasta wojowników z trudem odpierała ataki. Podczas tej pierwszej Plagi utracono niezliczone thaigi. Jednak, jak zawsze, w chwili największej potrzeby, pojawił się patron. Na czele obrońców Orzammaru stanął patron Aeducan i horda została przepędzona.
Cena, jaką przyszło jednak zapłacić za to zwycięstwo, była wysoka. Znaczne połacie Głębokich Ścieżek zostały całkowicie odcięte, aby zablokować mroczny pomiot. Na zawsze przepadły liczne thaigi i całe miasta.

— Orzammar jako królestwo, opowieść Rzeźbiarza Czibora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz