czwartek, 24 stycznia 2013

Wysokoże

Zamek Wysokoże stoi na swym miejscu od czasów Wieku Bóstw, gdy nie był jeszcze niezależnym dominium banna, lecz zwykłym posterunkiem rosnącego bannornu Amarantu, nim owa twierdza sama została arlatem. Pierwszymi zarządcami Wysokoża byli członkowie rodu Elstan, kuzynowie Howe’ów. W Wieku Wież bann Konobar Elstan został jednak zamordowany przez swą żonę Flemeth, co przerwało ciągłość jego rodu. Ziemie i tytuł przypadły kapitanowi gwardii Konobara, Sarimowi Couslandowi.
Couslandowie ogłosili swą niezależność od Amarantu, co rozpoczęło trzydziestoletnią wojnę. Gdy wreszcie osiadł bitewny kurz, Wysokoże wywalczyło sobie nie tylko niezależność, ale też połowę ziem, które stanowiły niegdyś południowo-zachodnią część Amarantu.
Wysokoże stało się teyrnirem podczas Wieku Czarnego, gdy Haelia Cousland zebrała szlachtę pod swym sztandarem, by przepędzić ze swych ziem wilkołaki, i przyjęła tytuł teyrny niejako po fakcie.
Dziś Wysokoże jest jednym z dwóch istniejących wciąż teyrnirów, co czyni ród Couslandów najpotężniejszą siłą polityczną zaraz po królu.
Ród Couslandów został jednak praktycznie wybity do nogi w niespodziewanej napaści przypuszczonej przez arla Howe z Amarantu, a los teyrniru jest wciąż niejasny.

— fragment księgi Ferelden: folklor i historia, autorstwa siostry Petryny, uczonej Zakonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz